AndMurals AB (som är dotterbolag till Sinfs medlem AndPeople) har tilldelats Webby Award för Bästa Community Engagement i kategorin AI, Immersive & Games för konstverket ”Moments In Time”. Den prestigefyllda utmärkelsen, kallad “internets finaste pris” av The New York Times, delades ut av International Academy of Digital Arts and Sciences vid den 29:e årliga Webby Awards-galan i New York.
– Det här priset visar att kreativitet, teknik och samhällsengagemang kan mötas på riktigt – och skapa något som berör både lokalt och globalt, säger Anne-Lie Almqvist, delägare i Andmurals och projektledare för projektet.
Verket, som finns i Science Park Towers i Jönköping, är en 45 m² interaktiv LED-installation som smälter samman natur, data och mänsklig närvaro till en levande upplevelse. Genom att använda realtidsdata bjuder installationen in människor att interagera, reflektera och skapa sina egna ögonblick – och gör det urbana rummet till något levande och medvetet.
Priset bekräftar AndMurals position som en banbrytande aktör inom digital konst och samhällsengagemang – och visar hur teknik och kreativitet tillsammans kan forma framtidens offentliga rum. Idag två år efter avtäckning av konstverket fungerar den 45 m² stora LED-väggen som en digital organism i realtid, djupt integrerad i sin urbana miljö. Den engagerar sitt samhälle dagligen, omdefinierar det interaktiva offentliga rummet och speglar de skiftande rytmerna i livet och landskapet i Sverige.
-Mitt arbete utforskar hur konst och teknik kan förenas, hur de kan komplettera varandra för att skapa utrymmen som suddar ut gränsen mellan det verkliga och det föreställda. Det handlar om att dra in människor i en dialog med världen omkring dem, få dem att stanna upp och tänka, känna lite djupare kring hur vi alla är sammankopplade med naturen, tekniken och varandra, säger Shahaf Mor konstnären i projektet.
Sinf är en oberoende arbetsgivarorganisation som organiserar små och medelstora industri- och tjänsteföretag, med eller utan kollektivavtal. Om du inte är medlem och vill ha svar på fler frågor eller titta på juridikbanken – bli medlem!